joi, 20 ianuarie 2011

PESTERA COMARNIC


Drumul a fost lung, dar l-am parcurs cu hotarare. Am ajuns cu bine la destinatie. Cabana Asociatiei Exploratorii Resita ne astepta. Baietii au adunat si taiat lemne pentru foc. Fetele au pregatit masa. Am facut foc de tabara, am vizitat pestera noaptea. Ne-a luat aproape 4 ore sa o vizitam de la un capat la altul. Am trecut prin Tunelul Cheia, am mers pe terasamentul fostei cai ferate ce transporta lemnul pana pe Valea Carasului. Un viteaz a vrut sa guste calcita din pestera, dar s-a ales cu mult praf in gura si un dinte ciobit. Un liliac ce hiberna era sa fie confundat cu silex. Duminica, inainte de a pleca, am prajit slanina si am mancat pentru a capata forte pentru drumul de intoarcere. Drum care ne-a sleit de puteri. Am ajuns intr-un sfarsit in Iabalcea de unde ne-a preluat microbuzul.
Speram doar ca data viitoare sa fie la fel de frumos.
































luni, 17 ianuarie 2011

EMINESCU- MAURENI

Eminescu faceImage via WikipediaAm postat cateva poze si pe contul de FACEBOOK. Le puteti vedea pe pagina de FB a Scolii Maureni.





ASTĂZI S-A NĂSCUT HRISTOS

Elevii au prezentat o scenetă, au cântat colinde, au recitat poezii, toate menite să aducă un plus
de magie minunatei sărbători a Crăciunului.

1 DECEMBRIE- ZIUA ROMÂNILOR

De 1 decembrie am sărbătorit cum am ştiut mai bine. Elevii cls. a IV-a B, îndrumaţi de doamna învăţătoare Ramona Iana, ne-au prezentat un mic material artistic în cinstea acestei sărbători a tuturor românilor. Apoi am plecat în excursie la Alba-Iulia. Ne-am oprit pe la Sarmizegetusa, Deva, Hunedoara. La Alba-Iulia am prins şi Parada şi schimbul gărzilor. A fost nemaipomenit! Ne vom duce şi anul acesta cu siguranţă. Urmează să mai postăm câteva poze!



















duminică, 28 noiembrie 2010

350 ŞI 10.10.10






Din nou, anul acesta, am participat la o acţiune organizată la nivel mondial de 350. De data aceasta tema a fost 10.10.10, adica scăderea nivelului de dioxid de carbon cu 10%. Data aleasă a fost 10 octombrie 2010, de aici 10.10.10. Cu această ocazie, împreună cu domnul inginer Nicolae Anţilă de la Ocolul Silvic Bocşa, am plantat câţiva stejari în Măureni şi Şoşdea. Elevii au făcut toată treaba, după indicaţiile primite de la specialist.