miercuri, 21 aprilie 2010

22 APRILIE- ZIUA PAMANTULUI

Am sărbătorit Ziua Pământului cum am ştiut noi mai bine. Am desenat pe asfalt imagini care să-i îndemne pe ceilalţi să protejeze planeta şi am arătat semenilor ca mersul pe bicicletă este mai sănătos şi ieftin decât folosirea automobilelor. Vrem să stopăm poluarea pentru a avea şi pe viitor un Pământ sănătos!
Câştigători la concursul de biciclete au fost BOB GABRIEL din clasa a III-a A şi NOHAIU SERGIU din clasa a VI-a. La concursul de desene pe asfalt au luat locul I PETRUŢ SERGIU şi SLAVU GEORGIANA , ambii din clasa a VI-a. Multă baftă pe viitor şi celorlalţi participanţi!

































marți, 6 aprilie 2010

SERBAREA DE PASTI

Am sărbătorit Învierea Domnului prin câteva poezii şi cântece. Iată câteva imagini de la festivitatea noastră! Îi mulţumim domnului părinte pentru ajutorul dat cu această ocazie.






luni, 5 aprilie 2010

CALCULEAZA AMPRENTA DE CO2

Sustin StopCO2.ro Am găsit zilele acestea un site, doar pe internet găseşti orice, despre calcularea amprentei de carbon. Este un test foarte interesant care te face să te gândeşti serios la ceea ce ai de făcut pentru reducerea emanaţiilor de CO2 în atmosfera. Faceţi testul şi nu uitaţi că putem salva planeta prin acţiuni mărunte.


Sustin StopCO2.ro


luni, 29 martie 2010

DE PRIN SATE ADUNATE- BERZOVIA

Postăm cu întârziere poze de la activitatea desfăşurată la Berzovia în cadrul proiectului zonal "De prin sate adunate". La Berzovia a fost un concurs de cultură generală. De la şcoala noastră au participat elevii: URECHE EMANUEL, BORBE BIANCA, CURCUŢĂ CARLA şi WEIDLE GEANINA, iar de la Şcoala Şoşdea MUŢULESCU RALUCA, URSACHI CRISTINA, GUGEA CASIAN şi GAŞPAR ANDRADA. Întrebările au fost de dificultate medie, dar elevii noştri s-au descurcat de minune. BRAVO!

vineri, 26 martie 2010

DE PRIN SATE ADUNATE- VERMES, POEZIE IN GRAI BANATEAN

EEE!!!!! Să vedeţi ce minune a fost la Vermeş! Copii de la toate şcolile participante au venit gătiţi ca de sărbătoare. Îmbrăcaţi în costum popular au recitat poezii în grai bănăţean, au prezentat scenete şi au urmărit cu drag pe colegi.
De la şcoala noastră au participat 4 elevi: RĂUŢĂ AMALIA, FLOREA IASMINA, MARTON ANDA ŞI PETRUŢ SERGIU. Sceneta prezentată de ei se numeşte LA BAL. Iată câteva imagini, restul urmează să le primim zilele următoare.
AM PRIMIT POZELE!!!!




















miercuri, 24 martie 2010

DE PRIN SATE ADUNATE- FIZES

Ca de obicei, şcoala noastră este reprezentată la toate întâlnirile din cadrul proiectului "DE LA SATE ADUNATE...". De data aceasta ne+am întâlnit la Fizeş cu elevii şi profesorii din celelalte şcoli participante. Elevii au participat la organizarea unei expoziţii de mărţişoare şi felicitări de 8 martie. Cu muncă atentă s-au realizat lucrări minunate!
















luni, 15 martie 2010

1 ŞI 8 MARTIE

Zilele de 1 şi 8 martie au fost sărbătorite la şcolile din Măureni şi din Şoşdea prin confecţionare de mărţişoare, felicitări şi cadouri pentru mamele dragi.
S-a organizat expoziţie cu vânzare de felicitări şi au fost susţinute serbări pentru omagierea mamelor.