vineri, 1 octombrie 2010
ZIUA MONDIALĂ A CURĂŢENIEI
De "Ziua Mondială a Curăţeniei" noi, toţi cetăţenii, trebuie să fim mai conştienţi de faptul că păstrând curaţenia oriunde: la locul de muncă , în gospodării şi locuinţe , în locurile de joacă, în locuri publice, în mijloace de transport în comun, la şcoală etc.
La şcolile din Măureni şi Şoşdea am sărbătorit si noi acest eveniment prin activităţi de igienizare a comunei.Iata cateva imagini!








La şcolile din Măureni şi Şoşdea am sărbătorit si noi acest eveniment prin activităţi de igienizare a comunei.Iata cateva imagini!







miercuri, 18 august 2010
POZE FĂCUTE CU ÎNCETINITORUL
marți, 17 august 2010
PERLE...AVEM PERLE...CINE DOREŞTE?
1. Geografie-scris: Scrie 5 oraşe importante din România;
-Bucureshti
-Iashi
-Timishoara
-Constantza
-Clujna-Poca
-Bucureshti
-Iashi
-Timishoara
-Constantza
-Clujna-Poca
2. Profesoara: "Să scrieţi cu majuscule"
Eleva: "Dacă nu avem majuscule putem să scriem cu pixu’?"
Eleva: "Dacă nu avem majuscule putem să scriem cu pixu’?"
3. Când eroul muri împuşcat de nemţi pe câmp, simţi miros de mărar şi de pătrunjel.
4. Descoperirea Americii s-a produs într-un moment de neatenţie a pazei de coastă.
Dacă vă amintiţi şi voi unele "perle" scrieţi pe adresa blogului, revistamaureni.blogspot.com
luni, 16 august 2010
duminică, 15 august 2010
AMINTIRI....
Se apropie cu paşi repezi începutul anului şcolar. O parte din elevi au plecat spre alte şcoli în această vară, alţii acum intră într-o perioadă cumva nouă în viaţa lor, adică elevii claselor I şi a V-a. Ce să mai spunem de noi, profesorii, când ne uităm le elevii noştri şi suntem uimiţi de cât au crescut.
Iată câteva poze cu elevii mei în cls. I, dar şi acum, în pragul clasei a IV-a.
Le-a fost dor de grădiniţă, aşa că am mers să-i vizităm pe cei mici. Erau în clasa I.
Urmează premianţii din clasa a II-a.
Am fost şi în excursii, a treia poză e de la
Muzeul Satului Bănăţean de la Timişoara.Următoarea e de la Morile de apă de la Eftimie Murgu( Rudăria).

Iar în clasa a III-a elevii au încercat să afle cât mai multe lucruri, folosind tehnica modernă.
Urmează să vedem cum ne descurcăm în clasa a IV-a. Sperăm să învăţăm mai bine!
sâmbătă, 22 mai 2010
MICII POMPIERI






La noi la şcoală am organizat o activitate în cadrul Cercului "Prietenii pompierilor". Am avut invitaţi de la Primăria Comunei Măureni pe reprezentantul ISU, domnul Nicolae Mutulescu şi pe viceprimar, domnul Ichim Florin. Elevii au ascultat explicaţiile invitaţilor, au studiat fluturaşii primiţi, au completat chestionare şi au scris scurte compuneri.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




