joi, 11 august 2011

@c3$7@ 3$73 Bl0gool 3l3vil0r d3 l@ Sc0lil3 M@oor3ni $i S0$d3@

Ati inteles ceva din titlu?

In vremurile acestea tinem foarte mult legatura prin sms-uri. Cine nu a avut de-a face cu "limbajul de mess"? Ceva de genul "Te poop".Caz fericit acesta, tot mai potrivim si intelegem ceva. Dar ce ne facem cand intalnim ceva de genul: "c3 f@ci?" sau "coom 73 ch3@m@?"(Apropo.ro ne ajuta in privinţa asta). Iata ca s-a inventat Dictionarul Messplicativ al limbii romane". Uite aici puteti invata si voi sa scrieti sau sa traduceti din limbaj mess. A! Pentru cei care nu sunt familiarizati, titlul se traduce : Acesta este Blogul elevilor de la Scolile Maureni si Sosdea.



http://www.mpinteractiv.ro/apropo/Test/dictionar1.html

PERLE DE LA BAC

A trecut si BAC-ul, vine a doua serie. Elevii pregatiti, au invatat pana peste poate. Iata ce a iesit din sfortarile lor:



1. Tipătescu reia tronul iar Stoici şi Spancioc sunt gărzile de corp

2. Ruxandra îl imploră să renunţe la crimele şi omorurile(Alexandru Lapusneanu)

3. Palatul lui Procust(Patul lui Procust)

4. Perspectiva narativă împerecheată

5. Trăsătura genului epic e prezenţa liniilor de pauză

6. Autoarea Nichita Stănescu(e barbat :D)

7. "Iona" a fost publicat şi inclus ulterior în Teologie

8. "Ultima noapte de dragoste. Întâia noapte de amor"( intaia noapte de razboi)

9. Iona a fost prins de către peşte, e dornic de înavuţire. În final îi dă ascultare lui Dumnezeu şi va face ce ia spus

10. Aş asuma conştientul în viaţă

11. Setea monstrului de sare

12. "Ultima noapte de dragoste. Întâia noapte de război" este basm(:D)

13. "Iona este un peşte care se află în interiorul tabloului I"

14. Sinonim: despărţire - dezbinare (adio)



Una dintre cele mai „originale” lucrări, a fost a unui candidat care a scris la primul subiect, pe puncte:

1. „Lunca-i luncă, iarba-i verde

2. Sunt născut în... şi se prezintă

3. Am fost elev în perioada...

4. Care am studiat profesionala

5. După care m-am înscris

6. Datorită situaţiei materiale

7. M-am angajat la un servis cu profil mec. Unde am muncit 6 ani fără forme legale

8. Încă din 1-4 mi-am dorit să învăţ şi totodaţă să practic această meserie

9. Momentan sunt civil

10. Eu mă consider un om apt de muncă

11. În această viaţă avem de urmat 3 paşi: trecut, prezent şi viitor

12. Voi urma o şcoală cu profil tehnic în care le voi povesti prezentul meu

13. Atât timp în viaţă cât nu ştii să pierzi nu ai să câştigi

14. A venit toamna, acoperămi inima cu ceva, cu umbra ta sau cu umbra unui copac”.

Va invitam sa nu faceti ca ei, multi dintre voi sunt liceeni sau veti fi, invatati si nu ingrosati randurile celor care nu gandesc!!!!



joi, 9 iunie 2011

TABARA DE LA ZARNESTI

Iata cateva poze de la Zarnesti, Cetatea Rasnov, Castelul Bran si Brasov. Mai multe poze pe Facebook.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.136186863123759.34463.100001973379625

















MAREA COLECTARE

Azi am dat firmei de reciclare LINEO DESIGN hartia si cartonul adunate de elevi. Banii au fost folositi pentru infrumusetarea scolii dupa cum se vede in pozele de pe Facebook.
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.136182599790852.34457.100001973379625&l=fae2df20ae